Dzisiejszy przemysł jest uzależniony od rozwiązań pneumatyki. Wykorzystanie techniki sprężonego powietrza lub gazu jest bardzo bogate. Korzyści wynikające ze stosowania narzędzi pneumatycznych są wyraźnie zauważalne podczas porównywania ich z elektronarzędziami. Kilka korzyści  wymieni serwis silniki-krokowe.com.pl

Koszt eksploatacji

Powszechnie uważa się, że to właśnie elektronarzędzia są znacznie bardziej opłacalne w utrzymaniu niż rozwiązania pneumatyczne. Wynika to między innymi z konieczności budowy stacji sprężonego powietrza lub nabycia dobrej sprężarki. Pomimo tego należy mieć na uwadze przede wszystkim ważną kwestię dotyczącą awaryjności elektronarzędzi. W przypadku nawet tych najdrobniejszych awarii może dojść do zepsucia całego przedmiotu. Przez to nie byłoby możliwości wykonywania pracy. To powodowałoby generowanie zastoju w pracy. W przypadku elektronarzędzi koszty ich naprawy nie należą do najtańszych. Dlatego w okresie długoterminowym zdecydowanie korzystniej wypada inwestowanie w narzędzia pneumatyczne.

Komfort używania

W przypadku narzędzi pneumatycznych jest ona dużą zaletą. Charakteryzują się one niewielkimi rozmiarami. Są one z reguły dwa razy lżejsze od elektronarzędzi, których działanie jest uzależnione od ciężkiego akumulatora. Wbrew pozorom jest to bardzo ważne, ponieważ operatorzy korzystają z nich przez kilka godzin dziennie. Statystki pokazują jasno, że specjaliści pracujący przy wykorzystaniu narzędzi pneumatycznych odczuwają mniejsze zmęczenie. To przekłada się oczywiście na ich wydajność. Zasadnicza wadą urządzeń pneumatycznych jest niestety mobilność. Operator takich narzędzi ciągnie za sobą kabel, a co za tym idzie nie może on dotrzeć w trudno dostępne miejsca. Ma ograniczoną swobodę ruchów oraz przemieszczania się. Kabel jest odpowiedzialny za doprowadzanie powietrza lub gazu. Podczas zakupu należy mieć na uwadze długość przewodu.

Kwestia bezpieczeństwa

Narzędzia pneumatyczne uważane są za jedne z najbezpieczniejszych z racji tego, że nie posiadają żadnych części elektrycznych. Gal lub powietrze jest dostarczane do urządzenia za pośrednictwem kabla. Takie rozwiązanie jest wolne od jakichkolwiek iskier oraz jakiegokolwiek zagrożenia pożarowego. Z reguły wypadki z ogniem pojawiają się w przypadku urządzeń elektrycznych. Dzięki temu narzędzia pneumatyczne mogą być używane wtedy, kiedy na zewnątrz nie jest za dobra pogoda do pracy – wilgoć oraz deszcz.

Prosta konstrukcja

Prosta budowa jest jedną z cech charakterystycznych urządzeń pneumatycznych. Najważniejszym elementem jest oczywiście silnik napędowy. Jest on zamontowany na wrzeciono. Istotny jest także zawór. Otwiera i zamyka dopływ powietrza. To warunkuje uruchamianie się urządzenia. Prostota budowy od zawsze prowadziła do jednego – niskiej awaryjności. Tak samo jest w przypadku narzędzi pneumatycznych. Urządzenia pneumatyczne posiadają bardzo długą żywotność. Można z nich korzystać zdecydowanie dłużej niż z tych elektrycznych.

Zalety i wady narzędzi pneumatycznych
4.5 (90%) 2 votes


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *