Automatyka przemysłowa z którą mamy obecnie do czynienia we współczesnych zakładach produkcyjnych rozwija się bardzo dynamicznie. Początki mechanizacji procesów produkcyjnych miały miejsce w momencie, gdy została skonstruowana pierwsza z maszyn. W konsekwencji wiele czynności dotychczas fizycznych stało się bardziej prostych, bezpiecznych oraz komfortowych. Proste mechanizmy z czasem zostały wyparte przez te bardziej złożone, które dziś podbijają wiele gałęzi przemysłowych.

Wbrew pozorom większość kluczowych elementów zaawansowanych technologicznie urządzeń opiera się na działaniu niewielkich części. Doskonałym przykładem jest przekładnia ślimakowa, która znajduje zastosowanie w większości urządzeń – zarówno tych przestarzałych, jak i nowoczesnych. Brak owej części, bądź jej awaria może całkowicie zastopować cały proces produkcyjny, dlatego warto pamiętać o regularnym serwisowaniu i cyklicznej konserwacji zwłaszcza małych elementów.

Wspomniana przekładania ślimakowa znajduje bardzo szerokie zastosowanie. Jest kluczowym elementem następujących konstrukcji :

– samochody

– napędy sterowania w statkach

– obrabiarki i towarzyszące im urządzenia

– urządzenia strojące instrumenty

Ów element stanowi jeden z podstawowych rodzajów przekładni zębatych, co potwierdzają eksperci. Zadaniem przekładni ślimakowych w mechanizmach jest przenoszenie mocy oraz zmiana momentu obrotowego przy jednoczesnej zmianie ilości obrotów. Szerokie zastosowanie tytułowych elementów dotyczy wielu gałęzi przemysłowych, a liczba branż korzystających z przekładni ślimakowych wzrasta o czym świadczą statystyki. Choć tytułowe urządzenie charakteryzuje się małymi rozmiarami to znajduje zastosowanie zarówno względem mechanizmów i urządzeń niewielkich, jak i tych największych.

Istotną rolę w funkcjonowaniu przekładni ślimakowych odgrywają funkcje dodatkowe. Jedną z nich jest funkcja samo-hamowania. Przy wyborze przekładni ślimakowych warto skupić się nie tylko na potencjalnych funkcjach dodatkowych, ale także na współczynniku bezpieczeństwa oraz określeniu warunków pracy. Dzieje się tak z przyczyn występowania kilku rodzajów przekładni ślimakowych, które powstały z myślą o skonkretyzowanym zastosowaniu. Rozsądny wybór tytułowego elementu jest możliwy wyłącznie przy określeniu parametrów oraz czynników im towarzyszącym.

Więcej informacji o przekładniach ślimakowych znajdziesz w serwisie: http://silnik-elektryczny.com.pl/

O dużej roli małego elementu – przekładnia ślimakowa
5 (100%) 1 vote


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *