Bogate zastosowanie łożysk wynika z tego, że używane są one we wszystkich miejscach, gdzie element obrotowy wykonuje ruch względem innego. Łożyska dzielą się na dwie kategorie: toczne oraz ślizgowe.
Łożyska toczne – charakterystyka i rodzaje
Ich zastosowanie z roku na rok jest coraz bogatsze. Złożone są z dwóch głównych części: pierścienia wewnętrznego oraz pierścienia zewnętrznego. Znajdziemy w nich także elementy toczne. Wybór rodzaju łożyska zależy m.in. od specyfiki ruchu, rozmiarów maszyny, obciążenia, a także przeznaczenia. Wśród łożysk tocznych wyróżniamy: igiełkowe, kulkowe, baryłkowe, wałeczkowe oraz stożkowe, o których kilka słów przeczytasz w poniższym artykule.
Poznaj najważniejsze cechy łożyska stożkowego
Jak rozróżnić ten model łożyska? Otóż poprzez kształt, który przyjmują elementy toczne, czyli kształt stożkowe. Jego rozmiary wyznaczane są przez płaszczyzny prostopadłe do osi w pierścieniu zewnętrznym i wewnętrznym. Ich budowa jest przystosowana do przenoszenia siły działającej promieniowo oraz osiowo – nawet przy bardzo dużych obciążeniach.
Warto wiedzieć również, że łożyska stożkowe mogą mieć normalny, średni albo stromy kąt działania. Montuje się je podwójnie, jednak spotyka się także modele stożkowe w wersji dwurzędowej lub czterorzędowej. Używa się ich jako łożysk z wymiennymi pierścieniami. Nie ma tu uszczelnień, dlatego smar umieszczany jest w zamkniętych komorach albo oprawach.
Jakie zastosowanie mają łożyska stożkowe?
Najczęściej łożyska stożkowe stosuje się w maszynach, które mają złożony charakter obciążenia. Oznacza to, że wykorzystywane są tam, gdzie pozostałe modele łożysk nie byłyby w stanie pracować ze względu na potężną siłę nacisku. Z tego względu najczęściej znajdują zastosowanie w piastach aut lub skrzyniach biegów, a także jako część walcarek.
Artykuł stworzył portal o łożyskach liniowych – http://lozyska-liniowe.com.pl