Jeśli chcesz, aby łożysk pracowało długo i efektywnie, wówczas powinieneś na pewno pomyśleć o odpowiedniej oraz regularnej konserwacji. Za skutek eksploatacji łożyska dochodzi wówczas do ich zużycia. Można to zarówno zobaczyć, jak i usłyszeć. Łożysko nie pracuje wówczas cicho oraz płynnie. Wydaje wtedy charakterystyczne szumy. Temperatura łożyska ulega znacznemu zwiększeniu. Konserwacja jest tak samo istotna na Twoich łożysk, co ich odpowiednie dopasowanie, prawidłowy montaż oraz dobre warunki pracy. Co należy zrobić w kierunku konserwacji? Podpowiada portal http://sterownikcnc.com.pl

Właściwa kontrola

 

Kontrolując łożyska, możesz oceniać czy konserwacja jest konieczna w danej chwili. Przy typowych maszynach wykorzystujących łożyska, zaleca się, aby przegląd odbył się raz na rok. W przypadku tych urządzeń, które przenoszą większe obciążenia należy oczywiście dokonywać częściej kontroli, niż tylko raz w roku. Podczas oceniania należy na pewno brać pod uwagę szum, jaki powstaje podczas pracy urządzenia. Można w tym zakresie wykorzystać specjalistyczne urządzenia lub stetoskop. Najlepszym sposobem na zbadania temperatury łożyska będzie specjalny czujnik. Można go umieścić w miejscu otworu olejowego. Należy mieć na uwadze również częstotliwość drgań. Ważne jest miejsce, w którym owe drgania się wykrywa.

Kiedy należy wymienić łożysko?

 

Wyłuszczenia na bieżniach oraz częściach tocznych to główne oznaki ku temu, a by dokonać wymiany łożysk. To wynik zmęczenia materiału. Jest to skutkiem wykonania określonej liczby obrotów z uwzględnieniem odpowiedniego obciążenia. Oczywiście uszkodzenia mogą pojawić się również na skutek nieprawidłowej eksploatacji. Właściwa obsługa jest bardzo ważne, jeśli chce się, aby łożyska były w stanie pracować możliwie jak najdłużej. Dodatkowo na długość używalności łożyska może wpłynąć zły montaż, niewłaściwe smarowanie, korozja oraz wiele innych.

Zalecane warunki pracy oraz smarowanie łożyska

 

Dlaczego smaruje się łożyska? Otóż dzięki temu zapewniasz im mniejsze zużywanie oraz tarcie. Jest to również bardzo istotne dla zachowania odpowiednich warunków pracy oraz bilans termiczny. To w jaki sposób smaruje się łożyska jest zależny przede wszystkim od modelu. Dużo do powiedzenia w tym przypadku ma mają elementy toczne oraz prędkość obrotowa. Przechowywanie łożysk jest także bardzo istotną kwestią. Pozwoli to uchronić przed korozją oraz zniszczeniami. Zalecana temperatura w powietrzu to 25 st. C. Wilgotność powietrz nie powinna być większa niż 60% wilgotności względnej. Ważne jest chronienie miejsca składowania. Nie należy dopuszczać tam agresywnych środków chemicznych. Jeśli łożysko się zabrudziło, należy je oczywiście wyczyścić naftą lub benzyną. Następnie należy posmarować łożyska.

Konserwacja łożysk – o czym należy pamiętać?
5 (100%) 1 vote


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *