Olej silnikowy to płyn, który jest niezbędny w każdym samochodzie. Niezwykle istotne jest dbanie o jego odpowiedni poziom w misce olejowej, ponieważ od oleju w dużej mierze zależy sprawność i żywotność silnika. Nigdy nie może być go za mało, ale również zbyt wysoki poziom może okazać się niebezpieczny i spowodować uszkodzenia auta.

Chociaż nowoczesne samochody mają elektroniczne wskaźniki, które pokazują nam poziom oleju, mimo wszystko warto regularnie sprawdzać jego poziom samodzielnie. Jeśli wyrobimy w sobie nawyk, na pewno nie zapomnimy o tym, by upewnić się przed podróżą, czy nie brakuje nam oleju silnikowego.

Poziom oleju – jak go sprawdzić?

Poziom oleju silnikowego sprawdza się bagnetem. Znajdziemy go we wszystkich silnikach. Zanim przejdziemy do kontroli stanu oleju, musimy ustawić samochód na równej, płaskiej powierzchni. Warto to zrobić wcześniej, aby silnik miał czas na ostygnięcie, a także po to, by olej zdążył spłynąć do miski olejowej. Teraz poziom oleju na pewno zostanie sprawdzony prawidłowo.

Jeśli zauważymy, że w silniku jest niski poziom oleju, powinniśmy szybko go uzupełnić. Może to być bowiem niebezpieczne, tak samo zresztą jak zbyt wysoki poziom. Konsekwencją takich niedopatrzeń może być nieprawidłowa praca silnika, a także poważniejsze uszkodzenia.

Systematyczna wymiana oleju

Poza sprawdzaniem poziomu, konieczna jest również regularna wymiana oleju. Fachowcy mówią, że powinno się to robić co ok. 15-20 tys. kilometrów. Poza tym warto wziąć pod uwagę to, jak często korzystamy z samochodu. Jeśli auto jest w użytku cały czas – takie wymiany powinny odbywać się częściej. Jest to proces dosyć prosty, dlatego można go wykonać samemu. W nowszych autach należy pamiętać, że na koniec trzeba skasować inspekcję oleju. Regularna wymiana oleju silnikowego, jak również sprawdzanie jego poziomu wpływa doskonale na poprawę jakości silnika, a także na jego trwałość i wydajność.

Fachowej rady udzielił portal http://kola-pasowe.com.pl

Jak sprawdzić poziom oleju silnikowego i go wymienić?
5 (100%) 1 vote


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *