Filtr powietrza to jeden z tych elementów w układzie mechanicznym pojazdu, który odgrywa bardzo istotną rolę, a tym samym jest najczęściej lekceważony przez kierowców. Dlaczego warto pamiętać o zachowaniu odpowiedniej kondycji tytułowego podzespołu? Odpowiedź w dzisiejszym artykule.

Za co odpowiedzialny jest filtr powietrza?

Mówiąc kolokwialnie filtr powietrza to płuca naszego pojazdu. Gdyby nie ów element, do komory spalania przedostawałoby się zanieczyszczone powietrze, a zatem rolą filtra jest zatrzymywanie wszelkiego typu elementów stałych do których zaliczają się m.in. pyłki roślin, ziarenka piasku oraz małych gabarytów kamyki. Odpowiednio działający filtr powietrza jest gwarancją prawidłowej pracy całego silnika z racji cyrkulacji powietrza bez zanieczyszczeń będącego warunkiem zachowania stosownych parametrów oraz osiągów naszego pojazdu. W tym miejscu rodzi się następujące pytanie – z czego zbudowany jest filtr powietrza? Wbrew pozorom konstrukcja ta jest dość prosta. Mianowicie element ten odznacza się prostokątnym kształtem wyposażonym w specjalną membranę zatrzymującą wspomniane zanieczyszczenia. Obudowa zazwyczaj przybiera formę tworzywa sztucznego, zaś kluczem dla prawidłowego funkcjonowania elementu jest stosowne mocowanie. Szczeliny oraz luki powstałe na skutek złego montażu przyczyniają się do przedostawania zanieczyszczeń.

Wymiana filtru powietrza

Opinie ekspertów mówią nam, że maksymalna żywotność tytułowego podzespołu oscyluje w granicach 15-20000km przebiegu, a zatem montaż nowego filtra jest tożsamy z wymianą oleju silnikowego. Niestety – w praktyce może się okazać, że nadmierna eksploatacja przyczynia się do krótszej żywotności, a nie bez znaczenia są także warunki w jakich użytkujemy auto. W gwoli przykładu – pojazdy poruszające się wyłącznie po centrach miast są bardziej narażone na zanieczyszczenia – w konsekwencji wspomniana statystyka jest krótsza. W przypadku aut używanych weekendowo sytuacja ta również nie jest jednoznaczna. Nieużytkowany regularnie filtr – podobnie jak olej traci swe mechaniczne właściwości, co może doprowadzić do niepoprawnego działania elementu. Podsumowując – filtr powietrza podobnie jak olej zatraca kluczowe właściwości nie tylko pod wpływem przejechanych kilometrów, ale także pod wpływem mijającego czasu.

Ryzykowna gra z nieregularną wymianą

Wielu kierowców zadaje pytanie – „dlaczego wymiana filtra jest tak istotna?”. Odpowiedź jest bardzo prosta – zużyty filtr zatracając swe właściwości funkcjonuje nieodpowiednio i nieefektywnie. Zanieczyszczenia dostające się do komory spalania, a potem dalej – do cylindrów oraz innych podzespołów zaburzają osiągi silnikowe oraz przyczyniają się do utraty większej ilości paliwa. Pyłki przepływające przez układ silnikowy przyspieszają ponadto korodowanie podatnych elementów jednostki, co prowadzi do przyspieszonej eksploatacji pojazdu. W dłuższej perspektywie gromadzący się osad na tłokach i cylindrach może doprowadzić nawet do całkowitego uszkodzenia układu napędowego. Innymi słowy – ryzyko odsprzedania auta na złomowisko jest jak najbardziej uzasadnione i realne.

Ceny filtrów powietrza oraz procesu wymiany

Cena nowego filtra powietrza uwarunkowana jest kilkoma kryteriami. Kluczowe znaczenie ma oczywiście model i rodzaj auta. Ceny tego typu elementów oscylują w granicach od kilkudziesięciu do nawet kilkuset złotych. Wymiana filtra powietrza jest możliwa do wykonania własnymi rękami, jednak jest to zabieg dość precyzyjny, dlatego najrozsądniej powierzyć go mechanikowi. Zazwyczaj filtr wymieniany jest od ręki, a koszt takiej operacji jest niewielki.

Artykuł przygotował sklep techniczno-narzędziowy EBMiAhttps://www.ebmia.pl/normalia-sruby-nakretki-podkladki-wkrety-c-196_4837_3480.html

Co warto wiedzieć o wymianie filtra powietrza?
Oceń ten artykuł


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *